diff verysimpleslideshow/CzytajTo @ 0:dcd610585610

INIT
author prymula <prymula76@outlook.com>
date Thu, 21 Sep 2023 22:32:14 +0200
parents
children
line wrap: on
line diff
--- /dev/null	Thu Jan 01 00:00:00 1970 +0000
+++ b/verysimpleslideshow/CzytajTo	Thu Sep 21 22:32:14 2023 +0200
@@ -0,0 +1,23 @@
+Very Simple Slide Show (vsss)
+
+Skrypt Pythona służący do tworzenia pokazów slajdów ze zdjęć JPG.
+Aplikacja umożliwia tworzenie filmików ze zdjęć, zarówno w orientacji pionowej jak i poziomej. Powstała z osobistych potrzeb autora. Mając na celu, ułatwienie tworzenia pokazów slajdów na potrzeby Facebooka. Intencją autora nie było tworzenie aplikacji dla wszystkich, pisząc ten skrypt, skupił się w głównej mierze na własnych potrzebach i możliwościach.
+
+Skrypt pracuje ze zdjęciami o wielkości 1080 pikseli dla najdłuższego boku. Jeśli obraz jest większy, zostanie wówczas przeskalowany.
+Dla filmu o orientacji pionowej, zdjęcia horyzontalne, zostaną dodane w parze, jedno pod drugim. Dla obrazu nieparzystego, przewidziane jest umieszczenie fotografii pośrodku kadru. Dla orientacji poziomej filmu, wice wersa.
+
+Program współpracuje z fotografiami o proporcjach 3:2 oraz 4:3. Co jest w zupełności wystarczające dla autora, rozszerzenie o formaty panoramiczne, nie jest przewidziane. Program sam rozpoznaje format zdjęcia – choć potrafi nieoczekiwanie odrzucić to i owo. Do przetwarzania obrazu, skrypt wykorzystuje bibliotekę PILLOW. Natomiast do kodowania filmu, polecenie ‘ffmpeg’. W przypadku Fedory, z której korzysta autor. Wykorzystywany pakiet to ‘ffmpeg’ z RPM Fusion. Argumenty z tej wersji polecenia, mogą być niezgodne z wersją ‘ffmpeg-free’ z repozytorium Fedora Core, co trzeba mieć na uwadze. Wykorzystywany kodek to x264 (zamiast openh264 z FC). Więc jeśli używasz ‘ffmpeg-free’ i chciałbyś używać tego skryptu, to mogę Tobie polecić tą stronę, zawierającą informacje o zmianie wersji pakietu: https://rpmfusion.org/Howto/Multimedia
+Skrypt został w ostatnim czasie, przystosowany do pracy w dystrybucjach Debian/Ubuntu. Testowany był w Lubuntu 22.04 ze standardową wersją ‘ffmpeg’. W przypadku Okienek, testy nie przebiegły pomyślnie.
+
+Instalacja skryptu z archiwum źródlowego:
+	sudo make install
+Deinstalacja:
+	sudo make uninstall
+
+Użyj skryptu zainstalowanego w systemie plików, w katalogu ze zdjęciami, poleceniem:
+‘vsss -H’ lub ‘vsss’ – utworzenie filmu horyzontalnego
+‘vsss -V’ – utworzenie filmu wertykalnego
+‘vsss -h’ – wyświetlenie pomocy oraz numeru wersji.
+
+Z pozdrowieniami:
+Przemysław R. Pietraszczyk